Ebben a cikkben:
4 min.
Lassan közeledik a nap, amikor végre találkozol a kisbabáddal, és szeretetbe burkolhatod? Mielőtt anyuka leszel, van néhány fontos dolog, amire figyelned kell. Az egyik ilyen a szüléshez szükséges táska – olyasvalamire kell gondolni, ami praktikus, és csak a legszükségesebbeket tartalmazza. Saját tapasztalatomból adok tippeket, hogy mit csomagolj be a kórházba, és milyen bőröndöt válassz. Állítsuk össze együtt lépésről lépésre a teljes kórházi táskádat!
Kell-e a kórházi táskádba törölköző a kicsi számára? És mi a helyzet a ruhák számával, a méretükről nem is beszélve? Ez a tudás garantáltan megkönnyíti a csomagolást!
Bőrönd vagy kórházi táska?
Saját és szeretteim tapasztalatai alapján – az egyetlen járható út a gurulós bőrönd. Hogy miért? Egyrészt és elsősorban: nem kell cipelned. Bár a férjem táskával vitt be a kórházba, az ottlétem alatt háromszor váltottam szobát, és egyedül voltam. Aztán sokkal könnyebb egy gurulós bőrönddel közlekedni, mint egy nehéz vászontáskát a válladon cipelni magaddal (főleg, hogy nem tudsz cipelni!).
Egy másik fontos szempont a szüléshez szükséges bőrönd mérete. Mi bizonyul praktikusabbnak: egy kézitáska, egy közepes méretű vagy egy nagyméretű táska? Itt erősen ajánlom, hogy szerezzünk be egy közepes méretű táskát, és ezen kívül egy kemény piperetáskát. Hogy miért? Egy kabintáskába nem biztos, hogy belefér minden lényeges holmi, egy nagy táska pedig megint csak nem fog beférni a kórházi ágy alá – és néha van is ilyen kérés a szülésznők részéről a szoba mérete és a helyhiány miatt. Miért említettem az utazó piperetáskát? Mert könnyen szétválaszthatod benne a legszükségesebb dolgaidat, és magaddal viheted a szülőszobába, vagy később újracsomagolhatod a mosdóba menet.
Tehát, hogy válaszoljak arra a kérdésre, hogy milyen kórházi táskát érdemes beszerezni egy édesanyának, akkor a válaszom: egy közepes méretű, kerekes bőröndöt egy praktikus utazó piperetáskával. A MODIVO-nál gyorsan kiegészítheted az egész csomagot, kedvenc márkáid kínálatát böngészve:
Kórházi táska – mit csomagoljak be? Lista
Mielőtt még elkezdenéd összepakolni a szüléshez szükséges táskádat, érdemes megnézni annak a kórháznak a honlapját, ahol szülni szeretnél. A nőgyógyászati és szülészeti osztály aloldalán gyakran találsz egy listát a szüléshez szükséges dolgokról, amelyet letölthetsz a számítógépedre vagy a telefonodra. Ha a keresés ellenére nem látod, minden jogod megvan hozzá, hogy kapcsolatba lépj az intézménnyel, és rákérdezz.
Iratok a kórházba
Mit csomagolj leendő anyukaként a kórházba? A legfontosabb természetesen az iratok:
- Személyi igazolvány
- Vércsoprt-meghatározási eredmény
- Várandóskiskönyv
- Szülési terv
- GBS, HBS, HIV eredmények
Az én kórházamban semmi mást nem kértek az iratokból, de a biztonság kedvéért becsomagoltam egy egész dossziét is az eredményekkel + az ultrahangról készült képekkel.
Szülőszobai táska az édesanyának
Ha természetes szülést szeretnél, érdemes előre bepakolni egy külön táskát (például a fent említett utazó piperetáskát), amelyet magaddal vihetsz a szülőszobába. Így minden lényeges dolog kéznél lesz. Császármetszés esetén általában nincs szükséged semmire, mert maga a beavatkozás rövid, és a kórház biztosít neked egy eldobható kismama inget.
Oké, akkor mi a legjobb dolog, amit magaddal vihetsz a szülőszobára? A következők minden bizonnyal alapvető fontosságúnak bizonyulnak:
- Hálóing (lehetőleg elöl gombolós – később könnyebbé teszi a kenguruzást és az etetést)
- Papucs és esetleg egy pár zokni
- Betegalátét (2-3 db)
- Szülés utáni betétek/ pelenkák (néhány darab, vérzés/magzatvíz folyása esetén)
- Tetra pelenka vagy törölköző (homlok, hát megtörléséhez)
- Ásványvíz (3-4 palack 0,5 literes) vagy szűrős palack kiöntővel
- Kalóriadús rágcsálnivalók az erősödéshez
- Ajakápoló – sok nő panaszkodik a gyors légzés miatt száraz ajkakra
- Hajgumi
- Telefon + töltő
A fenti dolgok alapvetőnek számítanak, de ha szeretnéd, és a kórház megengedi, vihetsz magaddal olyan kiegészítőket, amelyek segítenek a relaxálásban: illatgyertyát, masszázsolajat, fejhallgatót vagy hangszórót, amivel zenét hallgathatsz… és még sok-sok minden mást.
Ha kísérős szülést szeretnél, ajánlott váltóruhát és váltólábbelit biztosítani a kísérőknek.
A szülés után – hasznos dolgok az édesanyáknak
Egy kismama táskája csak a legszükségesebbeket tartalmazhatja. Ne tömd tele a babának szánt plüssmackókkal vagy aranyos kis cipőkkel; ezek csak sok helyet foglalnak, és biztosan nem lesznek hasznosak. Először is gondoljuk végig, mire lesz szüksége egy újdonsült kismamának a kórházban.
- Kigombolható hálóingek (3-4 darab) – még akkor is, ha nem tervezel szoptatni, az elöl gombolható modellek megkönnyítik a napi higiéniát
- Köntös
- Hálós bugyi (4-5 pár)
- Szülés utáni betétek (2 csomag)
- Higiéniai betétek (10 db)
- Mellpárnák (10 db)
- Rugalmas szoptatós melltartó (2 darab)
- Kozmetikai eszközök (fogkefe és fogkrém, tusfürdő, intimlemosó, hajsampon, fésű vagy kefe, dezodor…)
- Kis törülköző (1-2 darab)
- Víz és rágcsálnivaló
- Ruházat a kimozduláshoz – lehetőleg kényelmes és bő ruházat
A fentiek a minimális minimumnak számítanak, és nekem elégségesek, de érdemes figyelembe venni a kórházi élet realitásait, és puha WC-papírt, eldobható piperecikkeket, saját poharat és evőeszközöket is csomagolni a szüléshez szükséges táskába. Ezen kívül szükséged lehet (vagy nem) táplálási és szoptatási cikkekre, mint például szoptatós babapárna, mellszívó, szülés utáni jégzselé vagy lanolinos kenőcs.
Kórházi táska a babának – mit vigyek?
Azt már tudod, hogy mit kell tartalmaznia egy anya kórházi táskájának, így itt az ideje, hogy összeállítsd az újszülött csomagját. Kezdjük azzal, hogy könnyű túlzásba vinni a baba számára szükséges dolgok mennyiségét, különösen a ruhák számát illetően. Én magam még a bepakolt ruhák felét sem használtam. Ahogy korábban említettem, nem érdemes játékokkal vagy csörgőkkel telezsúfolni a táskát – az anya jelenléte és illata a legfontosabb ezekben az első napokban. Szóval mit vigyünk az újszülöttnek? Íme egy újabb lista az alapvető dolgokról:
- Tetra pelenka (2-3 db)
- nedves törlőkendők (lehetőleg 99,9%-s víztartalmú)
- Újszülött pelenkák (1 méret)
- Krém irráticióra (pl. Sudocrem vagy Bepanthen)
- Octenisept a köldök higiéniájához
- Cumi
A csomagolás és a későbbi hozzáférés megkönnyítése érdekében használd a praktikus húzózsinóros táskákat (speciális csattal zárható cipzárral). Ezeket filccel is feliratozhatod.
RUHÁK ÉS KIEGÉSZÍTŐK A BABÁNAK
- Sapka
- Kigombolt rugdalózó (4 darab – 56-os vagy 62-es szabványméret, attól függően, hogy az ultrahang alapján milyen méretekkel számolsz)
- Rövid ujjú bodyk (4 darab, a rugdalózó alatt használandó)
- Hosszú ujjú bodyk (3 darab)
- Nadrág (3 darab)
- Zokni (2 pár)
- Baba kesztyű karmolás ellen
- Baba hálózsák
- Puha takaró (pamut vagy bambusz)
- Ruha a kimozduláshoz (az évszakhoz igazítva)
Egy átlapolós body, amelyet nem kell a fej fölött viselni, hasznos lehet a kisgyermek gondozásának kezdetén – ezzel megkímélheted magad egy kis stressztől.
A frissen szült édesanyák gyakran elgondolkodnak azon, hogy szükséges-e törölközőt vinni a kórházba az újszülöttnek – én személy szerint feleslegesnek tartom. A babákat a születés utáni első napokban a baktériumflóra megőrzése miatt nem fürdetik, és a nedves törlőkendő elegendő a napi ápoláshoz. Ne feledd azt sem, hogy ha valamit elfelejtesz, vagy a ruhák túl kicsinek vagy túl nagynak bizonyulnak, az sem ad okot aggodalomra. A kórházban minden esetre vannak ruhák, ráadásul egy családtagja be tudja vinni neked a hiányzó holmikat.
Remélhetőleg már tisztában vagy azzal, hogy melyik kórházi táska lesz a legmegfelelőbb, és mit kell bele pakolnod. Itt az ideje, hogy feltűrd az ingujjadat, és lassan kipipáld a dolgokat a listádról.
Címlapkép: Photo by Mike Coppola/Getty Images
Ellenőrizze az üzletben