Keresd...

Organikus anyagok a divatban – részletes útmutató az öko anyagokról és ruházatokról

4 min.

A fenntartható divat egy olyan kifejezés, amely egyre gyakrabban merül fel a környezetvédelemmel összefüggésben. Egyre többen figyelünk nemcsak a hulladékok megfelelő szétválogatására, a víztakarékosságra vagy a műanyag csomagolás nélküli termékek vásárlására, hanem a ruhák címkéin szereplő összetételekre és tanúsítványokra is. Kíváncsi vagy, hogy mely anyagok valóban környezetbarátak, és hogy megéri-e többet fizetni a környezetbarát ruhákért? Nézd meg az öko anyagokról szóló útmutatómat, és tudj meg többet!

Len, viszkóz, pamut vagy talán kasmír? Nem tudod biztosan, melyik anyag környezetbarát? Vess egy pillantást a lenti listára és tudd meg, hogy mely anyagok szolgálnak rá a környezetbarát jelzőre, és eszerint vásárolj tudatosabban.

Az öko divat nemcsak az olyan divatóriások, mint a Stella McCartney és a helyi divatmárkák, hanem az üzletláncok körében is trendi. A fast fashion jelenségéért felelős tömeges ruhagyártók egyre nagyobb figyelmet fordítanak az anyagok előállításának módjára és eredetére. A környezetbarát anyagok előállítása környezetbarátabb módon történik, a káros vegyi anyagok és színezékek használatának minimalizálásával, a víz-, energia- és hulladékfelhasználás, valamint a szénlábnyom csökkentésével, továbbá a meglévő textíliák újrahasznosításával. Az eco-friendly ruhák azok, amelyek természetes vagy újrahasznosított anyagokból, valamint az emberi jogok tiszteletben tartásával készültek.

Szeretnéd felelősségteljesebben élvezni a divatot anélkül, hogy le kellene állnod a vásárlással? Akkor válassz környezetbarát anyagokból készült ruhákat, amelyek nemcsak a környezethez, hanem a bőrödhöz is kíméletesek. Milyen anyagokat keressünk a ruházat összetételének címkéjén? Lent megtalálod a választ.

[Környezetbarát anyagok]: Len

A len az azonos nevű növény szárából készült természetes szál, amely majdnem háromszor erősebb, mint a pamut. Termelése nincs negatív hatással a környezetre, sőt, még előnyös is, mivel trágyázza a talajt. A lenvászon antiallergén és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, így ideális anyag az érzékeny bőrűek számára. Az olyan tulajdonságoknak köszönhetően, mint a könnyedség, a légáteresztő képesség és a nedvesség felszívása, a lenvászonból készült ruhák tökéletesek nyárra. Biztosan tetszeni fognak például a vászonruhák, amelyek lenyűgözően néznek ki, és mindenekelőtt a legnagyobb melegben is biztosítják a kényelmet és a komfortot.

[Környezetbarát anyagok]: Organikus pamut

Az egyik legszélesebb körben használt öko anyag a bio pamut. Miben különbözik a hagyományos pamuttól? Egy nem bio pamutból készült póló előállításához 2500 liter vizet használnak fel, míg a bio pamutot általában esővízzel öntözik. Az organikus pamutot is kézzel takarítják be, ami tisztább nyersanyaggá teszi, és a gyártás során csak természetes anyagokat használnak fel. Ez az anyag rendkívül puha és bőrbarát.

[Környezetbarát anyagok]: Lyocell / Tencell

A lyocell, más néven tensile, egy puha anyag, amely facellulózból származik. Nagy előnye a biológiai lebonthatósága – az anyag megfelelő komposztálási körülmények között 6 héten belül biológiailag lebomlik. A gyártási folyamat során újrafelhasználható, nem mérgező NMMO oldószer használatának és az alacsony vízfogyasztásnak köszönhetően a Lyocell az egyik legkörnyezetbarátabb anyag. Ráadásul a lyocell ruházat nemcsak környezetbarát, hanem kényelmes is. Ezt a rugalmas és jól lélegző anyagot gyakran használják alsóneműkhöz, futóruhákhoz és nyári ruhákhoz.

[Környezetbarát anyagok]: LENZING™ ECOVERO™

A LENZING™ ECOVERO™ egy „környezetbarát viszkóz, amely 100%-ban biológiailag lebomló, fa cellulózból készül”. A LENZING™ ECOVERO™ tanúsítvánnyal rendelkező viszkóz előállítása 50%-kal kevesebb vizet használ, mint a hagyományos viszkóz. Az anyag rendkívül puha és kellemes a bőrhöz, valamint légáteresztő és nedvességelnyelő tulajdonságokkal rendelkezik. Ideális ruhákhoz és felsőkhöz, valamint pulóverekhez és nadrágokhoz.

[Környezetbarát anyagok]: Kenderrost

A kender rostból készült ruhák még csak most kezdenek népszerűvé válni, de már most érdemes közelebbről szemügyre venni ezt a biológiailag teljesen lebomló anyagot. A kendertermesztés akár 70%-kal kevesebb vizet használ, mint a gyapot, és pozitív hatással van a talaj termékenységére. Nem igényli a növényvédő szerek használatát sem. A kenderrostból készült ruhák könnyűek és bőrbarátok, akárcsak a lenvászon, ráadásul antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek.

[Környezetbarát anyagok]: Újrahasznosított gyapjú

A természetes termesztés mellett a szövetek újrahasznosítása is fontos, és lehetőséget kínál a már meglévő anyagok újbóli felhasználására. Az újrahasznosított gyapjú gyártási maradékokból vagy régi ruhákból készül. Előállítása sokkal kevesebb vizet, energiát és természeti erőforrást használ fel, mint a hagyományos gyapjú szokásos gyártási folyamata.

A környezetbarát szöveteken található tanúsítványok és szimbólumok lehetővé teszik, hogy felismerd, hogy egy ruhadarab fenntartható módon, a környezettel összhangban és a munkavállalók jogainak tiszteletben tartásával készült. Az alábbiakban a legismertebb címkék közül néhányat mutatunk be.

GOTS tanúsítvány – Global Organic Textile Standard

Ez az egyik legnépszerűbb ökológiai tanúsítvány Európában, amely a bizonyítéka annak, hogy a termék a környezet és a munkavállalók jogainak tiszteletben tartásával készült. A tanúsítványt két esetben adják ki: ha a termék legalább 70%-ban tanúsított bio szálakból áll, vagy ha a tanúsított nyersanyagok aránya eléri a 95%-ot. A MODIVO-n elérhető márkák közül a Mango Committed kollekció ruhái rendelkeznek GOTS tanúsítvánnyal. Az OCS (Organic Cotton Standard) és a GRS (Global Recycled Standard) bélyegzőkkel is rendelkeznek.

© Global Organic Textile Standard (fénykép, sajtóanyag)

ECOLABEL tanúsítvány

Az Ecolabel-t az Európai Bizottság ítéli oda, és azt jelenti, hogy a termékeket és szolgáltatásokat alaposan ellenőrizték a felhasznált anyagok és eljárások tekintetében. Ezt a tanúsítványt különböző termékeknek adják oda, beleértve a műszaki cikkeket, kozmetikumokat, tisztítószereket, valamint a textíliákat és a ruházatot. A címkét természetes és mesterséges ruházaton egyaránt megtalálod.

Ecolabel (fénykép, sajtóanyag)

OCS tanúsítvány – Organic Content Standards

Az Organic Content Standards tanúsítványt az organikus anyagokból készült textiltermékek kapják. Az OCS 100 szimbólum azt jelzi, hogy a termék legalább 95%-ban ökológiai gazdálkodásból származó rostokat tartalmaz.

Organic Content Standards (fénykép, sajtóanyag)

OEKO-TEX STANDARD 100 tanúsítvány

Az Öko-Tex Standard 100 címkét a ruházati termékek, valamint a félkész termékek: szövetek, fonalak és festékek gyártói kapják. Az elismerést az Öko-Tex Nemzetközi Szövetség a textiltermékek ökológiai kutatásáért és fejlesztéséért ítéli oda. Az ezzel a jelzéssel ellátott ruhák nem tartalmazhatnak bizonyos egészségre káros anyagokat, és előállításuk folyamata nem szennyezheti a környezetet.

© OEKO-TEX® (fénykép, sajtóanyag)

Az üzletekben kapható ruhák akár 60%-a mesterséges szövetből készül, amely nem újrahasznosítható, és akár 200 évbe is beletelik, mire lebomlik. A mesterséges anyagokkal való mosáskor mikroműanyagok szabadulnak fel, amelyek a vízzel együtt a környezetbe kerülnek. Hogyan tudjuk ezt megelőzni? Válassz természetes vagy újrahasznosított anyagokból készült környezetbarát ruházatot! Az eco-friendly ruhák nem csak a bolygóhoz, hanem a bőrödhöz is kíméletesek. A legtöbbjük antiallergiás és antibakteriális, emellett felszívja a nedvességet, és lehetővé teszi a bőr számára, hogy lélegezzen. Érdemes megjegyezni, hogy a szintetikus vagy mesterséges szálak jelenléte az összetételben gyakran szükséges ahhoz, hogy a ruháknak megfelelő tulajdonságokat, pl. rugalmasságot adjon, de nem haladhatja meg a teljes összetétel egy tizednyi százalékát. A környezetbarát divat azt is jelenti, hogy átgondoltabb vásárlást és befektetést jelent olyan minőségi darabokba, amelyek több éven át szolgálnak téged.

A fenntartható divat nem csak egy üres szlogen, hanem konkrét intézkedések, amelyeket a márkák tesznek a ruhagyártás negatív hatásainak minimalizálása érdekében. A MODIVO-n a eco-friendly címkével ellátott ruhák széles választékát találod, amelyek részben vagy egészben környezetbarát anyagokból készültek.

Ez is érdekelhet >>> Jelölések a címkén – hogyan kell helyesen olvasni a mosási jeleket?

Borítókép: Portland Press Herald via Getty Images

Trendek és Tippek
Insta Hírek